Get Adobe Flash player

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

muzeum
adresa:Nám. J. Urbana 141/I
337 01 Rokycany
telefon:378 370 700
email:info (at) muzeumrokycany.cz
web:http://www.muzeumrokycany.cz/
poznámka:Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech je regionálním ústavem, více oborově zaměřeným, s funkcí sbírkotvornou, vědecko-výzkumnou, kulturně výchovnou a vzdělávací. Je odborným pracovištěm pro muzejní a vlastivědnou práci a dokumentaci vývoje přírody a společnosti regionu.
Pro veřejnost bylo otevřeno 24. září 1905, tento den je také uváděn jako den vzniku muzea. Sbírky byly v r. 1931 přeneseny do budovy bývalé dívčí školy, kterou město věnovalo pro muzejní účely - budova je nemovitou kulturní památkou a dodnes slouží jako hlavní expoziční budova. Tato budova byla postavena na základech zaniklých církevních a pravděpodobně i obranných objektů po požáru města v r. 1784. Druhé patro budovy bylo postaveno v r. 1844.

Nová přírodovědná expozice „Příroda pro budoucnost“

Štěbetání ptáků, šum lesa  a zurčení vody – to vše provází návštěvníky nově otevřené expozice v Muzeu dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Její název „Příroda pro budoucnost“ napovídá, co je jejím tématem -  návštěvníkům přináší informace o maloplošných chráněných územích rokycanského regionu, seznamuje s faunou a flórou. Muzeum zde prezentuje své přírodovědné sbírky, a to jak  původní, které vznikaly brzy po založení muzea, tak nové exponáty, získané právě pro prezentaci v nové expozici.  Stálá expozice je určena všem milovníkům přírody, těm, kteří dávají přednost toulkám pod širým nebem před návštěvou nákupních center, těm, kteří dokáží dlouze pozorovat pohyb brouků v lučním či lesním porostu a sledují rozkvétání rostlin od prvních výhonků v předjaří až po první sněhové vločky. V expozici uvidíte řadu chráněných a ohrožených druhů a prostředí, v němž se vyskytují.  Projdete se  zbytky rašelinných luk, bukovými pralesy, poznáte zajímavé a pověstmi opředené skalní útvary, poznáte svědky minulosti v podobě chráněných památných stromů. Moderní multimediální  výrazové prostředky umožňují návštěvníkům aktivně se do prohlídky zapojit.  Nová expozice je určena návštěvníkům všech věkových kategorií, je přístupná i maminkám s kočárky a také hendikepovaným návštěvníkům na vozících. Bližší informace o otvírací době najdete na webových stránkách muzea www.muzeumrokycany.cz a při návštěvě se vám budou věnovat průvodci, pro objednané skupiny  lze využít i odborného výkladu kurátorů  sbírek.


otevírací doba:Celoročně: út - ne 8 - 12 hod., 12.30 - 16 hod.
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
vstupné:Dospělí 20 Kč; děti od 6 let, studenti, senioři 10 Kč; rodinné 30 Kč;
Další výstavy: dospělí 10 Kč, děti od 6 let, studenti, senioři 5 Kč.
Děti do 6 let, ZTP - zdarma.
zvýhodněné vstupné:Sleva 50%.
GPS:N: 49° 44" 35.65'
E: 13° 35" 48.09'
odkaz na mapu
muzeum v rokycanech 2muzeum v rokycanech 4muzeum v rokycanech 3muzeum v rokycanech 5muzeum budovaExpozice příroda

Mapa zobrazuje orientační umístění objektu. Kliknutím na některý z krajů dojde k jeho přiblížení; kliknutím mimo aktivní kraj dojde k návratu mapy na zobrazení celé ČR.© ČSOP 2009