Get Adobe Flash player


Archiv aktualit


Akce a výstavy konané partnery Zelené karty ČSOP v minulých měsících:


     PROSINEC 2015

Cyklus přírodovědných a cestopisných přednášek ve Východočeské muzeum pokračuje i v prosinci.   
Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí a začínají vždy ve čtvrtek v 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea na velkém nádvoří Zámku. Vstupné jednorázové 40 Kč.

3. 12. 2015    Somaliland - mírumilovná země Rohu Afriky
Povídání o jedné z nejméně známých zemí, kterou autor již třikrát navštívil, kvůli studiu plazů a štírů. Zajímavá kultura, zvyky místních lidí, bezpečnostní rizika.
10. 12. 2015   Indie a Bangladéš
Svérázný Sikkim plný vodopádů, čajové plantáže v Darjeelingu, živé mosty v Cherrapunji a přátelští domorodci na ostrově Saint Martin.
17. 12. 2015   Kanada a Aljaška cestou zlatokopů
Nádherné národní parky Kanady a Aljašky, ledovce, jezera a spousta divoké zvěře. Legendární oblast rýžování zlata – Klondike.

Zoopark Chomutov Vás zve na Adventní neděle ve Staré Vsi   www.zoopark.cz
1. Adventní neděle (29. 11. 2015)
od 14 hod.
Výroba adventních věnců z přírodních materiálů. Župan peče cukroví – pohádka divadla Mazec od 15 hod.
2. Adventní neděle (6. 12. 2015)
od 14 hod.
Adventní dílny pro malé i velké. Strakaté bajky – pohádka divadla Láryfáry od 15 hod.
3. Adventní neděle (13. 12. 2015)
od 14 hod.
Adventní dílny pro malé i velké. Živý betlém – pohádkové vystoupení divadla Uličních od 15 hod.
4. Adventní neděle (20. 12. 2015) od 14 hod.
Tradiční vánoční zvyky a nadílka pro zvířata. Královna Vánoc – pohádka Divadla Ve Tři – od 15 hod.

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada
Vás zve na Advent na Loveckém zámku Ohrada aneb zdobíme stromeček na nádvoří zámku  www.nzm.cz/ohrada
Čím?
Ozdobami, které si sami vyrobíme z přírodních materiálů.
Kdy?
Každou adventní neděli vždy od 14. hod do 16 hod.
29. 11. 2015 (První adventní neděle)
– vyrobíte si vánoční svícen a naučíte se ozdobit adventní věnec.
6. 12. 2015 (Druhá adventní neděle)
– ochutnáte vánoční perníčky a vyzkoušíte si zdobení bílkovou polevou
13. 12. 2015 (Třetí adventní neděle)
– věnujme se výrobě vánočních dárků na poslední chvíli
20. 12. 2015 (Čtvrtá adventní neděle)
– dozdobíme a rozsvítíme náš stromeček a zazpíváme si vánoční koledy za doprovodu hudebníků z LŠ Písek.

5. 12. 2015 od 10 do 17 hodin
Východočeské muzeum v Pardubicích
Vás zve na Sladké Vánoce adventní den na pardubickém zámku   www.vcm.cz
Jako předzvěst blížících se Vánoc přijměte pozvání do rytířských sálů, kde k sváteční pohodě zavoní čerstvě pražená káva. K ochutnání bude marcipán, čokoládová fontána, perník i cukroví. Zazpíváte si společně s muzikanty folklorního souboru Lipka. Bude příležitost navštívit tvůrčí dílny vedené mistry svých oborů nebo hravé kreativní koutky pro děti. Návštěvníkům bude například otevřena výstava Patchwork, kde si budou moci vyzkoušet tuto techniku v dílnách, které pro ně připravily autorky nádherných výrobků.

5. 12. 2015
od 10 do 17 hodin
Východočeské muzeum
Vás zve na Sladké Vánoce na zámku v Pardubicích
Předvánoční atmosféra s hudbou, vůně tradičních dobrot z perníku a čokolády, kvalitní káva, tvůrčí dílny vedené mistry svých oborů, hravé kreativní koutky pro děti. Součástí vstupného je i prohlídka výstav "Patchwork" a "Betlémy vídané a nevídané". Mezi unikáty patří pohyblivý skříňkový betlém z r. 1854, dílo Antonína Schauera z Vysokého Mýta. Betlém s ohledem na jeho stáří bude výjimečně předveden v pohybu v tento den v 10.15.  a ve 14 hodin.

10. 12. 2015 od 17 hod.
Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Vás zve na Módní přehlídku panenek UNICEF    www.muzeumhry.cz
V Konferenčním salónku jičínského muzea se budou, v náručí žáků 5. A Základní školy Železnická Jičín, „procházet“ panenky vyrobené při tvůrčích dílnách při festivalu Jičín – město pohádky. Panenky byly vytvoření pro projekt UNICEF „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“. Módní přehlídka je zároveň prodejní. Jednotná cena 600 Kč představuje sumu peněz za naočkování jednoho dítě proti šesti hlavním dětským smrtelným chorobám (spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně). Tímto způsobem se každý rok podaří zachránit až 3 milióny dětí. Bohužel stejný počet dětí stále umírá na nemoci, kterým lze právě očkováním předcházet. Každá zakoupená panenka tak představuje jedno živé zachráněné dítě.

13. 12. 2015 od 10 do 17 hod.

Národní zemědělské muzeum v Praze Vás zve na Advent v muzeu    www.nzm.cz

Na programu je výstava betlémů, adventních věnců, ukázka vánočních zvyků, tradic a starých řemesel, betlémářů při práci a mnoho dalšího.

Přijďte si vyrobit vánoční ozdoby, dekorace, dárky ,staročeský vrkoč, vyzkoušet si pletení vánoční, zdobení perníčků, …


do 31. 12. 2015
Národní zemědělské muzeum Praha
,
Vás zve na poznávací a zážitkovou výstavu LES - příběhy stromů a lidí   www.nzm.cz
Motto: …vydejte se na cestu lesem za bájným stromem života a poznání z počátku věků, na napínavou a hravou pouť za dávnou duší lesa, která nás provází, aniž o ní víme. Příběhy stromů, lesníků a dalších obyvatel lesa vám budeme vyprávět v zákoutích a hnízdech, uprostřed kmene i ve víru letokruhů. Poznejte čas, skrytý v paměti dřeva, který nás všechny spojuje. Dívejte se na les jinak, uprostřed nadživotních stromových soch, poznejte sami sebe v zajetí zvuků a hry světel, zažijte LES v Praze v prostorách pod kůrou Národního zemědělského muzea na Letné.

do 31. 12. 2015
Národní zemědělské muzeum Praha, Vás zve na výstavy Od věku sloužím člověku I. a II. část   www.nzm.cz
První část výstavy představuje časovou osu vývoje obalů od historie až po současnost, z různých prostředí až po dobývání vesmíru. Cílem výstavy je zábavnou a interaktivní formou propagovat téma třídění a recyklace obalů. Výstava představuje historický vývoj obalů na potraviny a stále pokračující snahu lidstva o jejich objemovou minimalizaci a zároveň o maximalizaci jejich funkcí. V lednu roku 2013 byla otevřena druhá část výstavy, která je věnována potravinářským obalům v historickém kontextu. Druhové a tvarové rozšíření používaných obalů šlo souběžně s lidským pokrokem. Významný moment představuje zdokonalení konzervačních postupů od konce 18. století a rozvoj obchodu s konzervovanými potravinami. Také výroba potravin průmyslovou cestou od druhé poloviny 19. století si vyžádala rychlý rozvoj a inovaci obalů.

do 31. 12. 2015
Národního zemědělského muzea Praha Vás zve do MUSEO MUNDIAL / MUZEUM SVĚTA  www.nzm.cz
Jde o mezinárodní projekt o poznávání v globálním kontextu – problémy světa, jak je ovlivňujeme a jak na nás dopadají, artefakty vyvolávající diskuzi instalované v prostorách.

     LISTOPAD 2015

do 1. 11. 2015
Východočeské muzeum v Pardubicích
Vás zve na výstavu Letí šíp savanou  www.vcm.cz
Přijďte se podívat do Východočeského muzea v Pardubicích, které pro Vás připravilo výstavu o trampingu. Kořeny trampingu jsou spojeny s fascinací Divokým západem. Toto okouzlení trampové převedli po svém do českého prostředí. Tramping vychází ze skautingu a woodcraftu, společným znakem těchto hnutí je úcta k přírodě. Zajímá-li Vás, jak trampové žili na osadách, čím se bavili, tak je výstava pravým místem, kde se můžete seznámit s fenoménem trampingu. Připraveny jsou doprovodné programy, při kterých budete moci sledovat při tvorbě členy Klubu trampů řezbářů či se zaposlouchat do tónů trampské hudby.

do 1. 11. 2015
Východočeské muzeum v Pardubicích
Vás zve na výstavu Ing. Jan Perner www.vcm.cz
V září tohoto roku jsme si připomněli výročí narození a úmrtí vlastence, projektanta a stavitele železničních drah Ing. Jana Pernera. Východočeské muzeum v Pardubicích připravuje v rámci projektu „Rok Jana Pernera“ panelovou výstavu věnovanou jeho životu a dílu.

Východočeské muzeum Vás zve na Cyklus archeologických přednášek Stíny a světla antiky    www.vcm.cz
Přednášky jsou zaměřeny na témata, o kterých se široká veřejnost dozvídá především z historických velkofilmů, kde jsou však leckdy zkreslena uměleckými záměry. Nový program archeologických přednášek představí tato zajímavá témata z pohledu archeologie a historie. Přednášky se budou konat v přednáškovém sále Východočeského muzea vždy ve středu v 18 hodin. Vstupné 40 Kč.

11. 11. 2015    Gladiátoři antického Říma
Viděli jste někdy výzbroj a výstroj gladiátorů? Pokud ne, máte jedinečnou příležitost spatřit ukázky zbraní a dozvědět se více o gladiátorském výcviku a hrách v Římě.
18. 11. 2015     Popíjení v době římské
Přednáška zaměřená na rituály pití seznámí návštěvníky nejen s alkoholickými nápoji barbarů a Římanů, ale představí také starověké pící nádoby a jejich soupravy.
25. 11. 2015    Sex a sexualita v antice
Poutavý výklad seznámí návštěvníky s problematikou sexu v antice. Pozornost bude věnována též prostituci, homosexualitě a pederastii.

....a na Cyklus přírodovědných a cestopisných přednášek  
Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí a začínají vždy ve čtvrtek v 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea na velkém nádvoří Zámku. Vstupné jednorázové 40 Kč, předplatné na celý cyklus 20 přednášek 400,- Kč.

12. 11. 2015    Ze srdce Evropy do Santiaga
Pěšky z ČR až k oceánu na západě Španělska po středověkých poutních stezkách. 4 roky na cestě, mix obrázků a autorských písní, které vznikly přímo na pouti.
19. 11. 2015    Nepál - ze života Tamangů
Opravdová tvář Nepálu pár vteřin před katastrofou. Život pod střechou světa očima humanitární pracovnice.
26. 11. 2015    Ekvádor - indiáni pod sopkami
V tropických Andách se tyčí zaledněné sopky přímo nad vesnicemi Indiánů. Úžasný koktejl cestovatelských zážitků z banánové republiky.


14. 11. 2015, od 10 do 17 hod.
Národní zemědělské muzeum Praha
Vás zve na akci Letenská husa a košt Svatomartinského vína (IX. ročník)   www.nzm.cz
Tradiční slavnost spojená s prezentací, ochutnávkami a prodejem svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých vinařů, řízenou degustací s výkladem sommeliéra s hudebním doprovodem cimbálové hudby Alexandra Vrábela, nabídkou gastronomických specialit, vč. husích pečínek, ukázkami starých lidových řemesel, práce papírových a plastikových modelářů, programem pro děti apod.

20. 11. 2015 od 10 do 18 hod.
Východočeské muzeum
Vás zve na Zámek plný knih V     www.vcm.cz
Do našeho muzea se již popáté sjedou zástupci kulturních a vzdělávacích institucí z celé republiky, aby vám nabídli ke koupi tituly, které obvykle na pultech knihkupců nenajdete! Jedná se především o publikace s uměleckou, historickou, archeologickou a vlastivědnou tématikou. Možná právě zde objevíte vhodný vánoční dárek pro své blízké. Není bez zajímavosti, že mnoho knih bude k prodeji za snížené ceny! Součástí programu je autogramiáda (rytířské sály od 16 hod.) a následně beseda a utorské čtení (přednáškový sál od 18 hod.) Michala Viewegha.

21. 11. 2015 od 10 do 18 hodin
Východočeské muzeum Vás zve na setkání s názvem Dláta a kytary - 7. setkání řezbářů a trampských kapel  
www.vcm.cz
V rytířských sálech pardubického zámku se uskuteční již 7. setkání kamarádů, řezbářů a trampských kapel. V předvánoční atmosféře si můžete prohlédnout výstavu betlémů a jiných dřevěných výrobků, pozorovat při práci zručné řezbáře a zaposlouchat se do tónů trampských písní, které přednesou kapely Půl-ka, Carramba, Chudinkové, Chrpa, Věrná čtyřka, Jižní vítr, Béďa Šedifka a Mates.

28. 11. 2015 od 10 do 16 hodin
Východočeské muzeum
Vás zve na Den pro dětskou knihu -  „Pohádka pod stromeček“ www.vcm.cz
Společný program Krajské knihovny, Východočeské galerie, Galerie města Pardubic a Východočeského muzea. V expozici hraček připravíme výtvarnou dílnu. Na procházku po zámeckých betlémech se vypravíme v 10 hod. a v 11 hod. Loutková pohádka „O zakletém javoru“ začne ve 13 hod. a ve 14 hod.

do 29. 11. 2015
Regionální muzeum a galerie v Jičíně  Vás zve na výstavu Přírůstky do muzejních sbírek z let 2010 – 2015  www.muzeumhry.cz
Tématem nové výstavy jsou předměty získané činností pracovníků a formou darů muzeu. Tyt jsou dokladem kulturního dědictví a běžného života v minulosti. Velkou část tvoří textil, předměty užitého umění i běžné domácí potřeby, ale také obrazy, knihy, fotografie.

do 31. 11. 2015
Východočeské muzeum v Pardubicích
Vás zve do Oupen air galerie Parkán www.vcm.cz
V parkánovém příkopu na východní straně zámku, v zvláštně klidném a tichém prostředí s lavičkami, jsou instalovány stojany na prezentaci velkoplošných fotografií. Vznikla tak od jara až do podzimu volně přístupná galerie pod širým nebem, tzv. open air. Každý rok zde budou vystavovány cykly fotografií, které by měly vést člověka k zastavení a zamyšlení se nad jejich obsahem a poselstvím.
Jako první se představuje cyklus portrétů od fotografa Tomáše Kubelky s názvem „Humans of Pardubice“. Jedná se o skladbu portrétů lidí, kteří žijí vedle sebe, každodenně se potkávají, míjejí, aniž by o sobě věděli něco bližšího. A přitom můžeme míjet člověka s pozoruhodným osudem, zvláštním talentem, s jedinečným charakterem. Výstava je apelem na lidskost v nás, na to, dívat se na lidi kolem sebe se zájmem a pochopením.

     ŘÍJEN 2015

10. 10. 2015
Muzeum českého venkova, na zámku Kačina u Kutné Hory Vás zve na Zámecké jezdecké slavnosti  www.nzm.cz/kacina
Součástí programu slavností jsou ukázky jezdeckého umění, Hubertova jízda, ale také přehlídka dravců, koncert lesních rohů, přehlídka veteránů, tržnice, dětský program a mnoho dalšího.

10. a 11. 10. 2015
Národní zemědělské muzeum Vás zve na 4. ročník oslavy kávové kultury – Prague Coffee Festival 2015  www.nzm.cz
Prague Coffee Festival bude probíhat v sobotu i v neděli od 10 do 18 hodin. Festivalový program nabídne dohromady osm barů s kávou jak z českých, tak i zahraničních pražíren. Návštěvníci tedy mohou navštívit čtyři espresso bary a čtyři bary s kávou připravenou alternativními metodami. Další možností ochutnávky budou samozřejmě také řízené degustace, tzv. cuppingy. Návštěvníci se kromě toho mohou těšit na workshopy domácí přípravy či jak rozlišit rozmanité chuti kávy. V sobotu večer proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci Coffee Party, kam jsou zváni všichni bez výjimky.

17. 10. 2015
Národní zemědělské muzeum Vás zve na Myslivecké slavnosti www.nzm.cz
Součástí programu je myslivecká pedagogika, vábení jelenů, lovecké troubení, co nosí zvěř na hlavě apod.

18. 10. 2015
Podkrušnohorský zoopark Chomutov Vás zve na Den stromů
Připomeňte si význam stromů a zasaďte si vlastní strom. Pro děti bude připraven zajímavý doprovodný program. Více informací na www. zoopark.cz.

od 29. 10. do 31. 10. 2015
Podkrušnohorský zoopark Chomutov pořádá Podzimní ekotábor – Barvy podzimu
Děti se mohou těšit na kontakt se zvířaty a jejich krmení, výrobu zvířátek, domečků a krmítek z přírodních matriálů, povídání jak se zvířata připravují na zimní spánek, vnímání všemi smysly … Podrobnější informace na www.zoopark.cz.

31. 10. 2015
Zoopark Chomutov, Vás zve na Strašidelnou ZOO  www.zoopark.cz
Přijďte si užít zábavné odpoledne s hudební skupinou Úlet, soutěžit o nejlepšího strašáka z dýně a o nejlepší haloweenskou masku. Večer se můžete zúčastnit lampionového průvodu a podívat se na ohňovou show.

do 31. 10. 2015
Národní zemědělské muzeum Valtice Vás zve na výstavu Kouzelné byliny  www.nzm.cz/valtice
Autorská výstava seznamuje návštěvníky se známými i méně známými bylinkami, používanými především v kuchyni a v „domácí lékárně“, ale i se způsobem jejich pěstování, skladování a zpracování. Doprovází ji muzejní miniarboretum s více než padesáti druhy bylinek, mezi nimiž bude k vidění např. třináct druhů máty, několik druhů levandule, bazalky, šalvěje a dalších bylinek. Především dětem je určena tvůrčí dílna, kde si budou moci vyrobit vlastní obal na pytlík s čajem nebo hádat různé bylinky podle jejich vůně. Pro mateřské a základní školy je připraven lektorský program, přizpůsobený věku dětí, v němž se malí návštěvníci seznámí s nejznámějšími bylinkami, způsobem jejich pěstování a použitím v kuchyni.

do 31. 10. 2015
Muzeum zemědělské techniky Čásla
v Vás zve na výstavu Papírové modelářství  www.nzm.cz/caslav
Návštěvníci mají možnost shlédnout unikátní sbírku papírových modelů nejen zemědělské techniky a staveb, a to ve formě nejen již zhotovených modelů, ale i ve formě plakátových předloh. Ve vitrínách je nainstalováno několik stovek papírových modelů od nejjednodušších vystřihovánek až po náročné propracované modely z různých oborů lidské činnosti. Panelová část výstavy přestavuje jednak významné modeláře spolupracující s časopisem ABC, ale i ukázky dvojrozměrných, tedy nevystříhaných a neslepených modelů. Samotná výstava prezentuje práce několika špičkových modelářů tohoto oboru.


        BŘEZEN 2015

 • Až do října 2015 bude probíhat v Národním zemědělském muzeu Praha výstava Museo Mundial. Jejím cílem je upozornit na globální problémy a to, jak na nás dopadají.Výstava představuje světové základní potraviny, jejich využití a zpracování.Ukazuje na jejich nedostatek i obrovské plýtvání a také energetickou chudobu, spojenou s jejich zpracováním. V české premiéře uvede i několik fotografií z cyklu fotografa Petera Menzela Hladová planeta - co jí svět.
 • Do konce března trvá v Národním zemědělském muzeu Praha výstava nazvaná Od nektaru k medu. Počátkem včelaření se pravděpodobně stal nález medu v hnízdech divokých včel. Člověk se však nespokojil s pouhým vybíráním medu divokým včelám, ale hledal způsob, který by mu pomohl k pravidelnému přísunu medu bez námahy, jež hledání a vybírání včelích hnízd představovalo. Předpokladem bylo vytvořit vhodné podmínky pro včely, jejichž způsob života musel člověk poznat, aby je mohl začít intenzivně využívat.
 • 28.3. proběhne v ZOO Parku Vyškov Vítání jara a Den ptactva - zábavné odpoledne bude věnováno ptačí říši a přivítání jara po dlouhé zimě.
 • V ZOO Parku Vyškov se koná 4.4.2015 akce Včely do každé rodiny. Pokud Vás zjímají vás včely a nemáte o včelaření znalosti, žádné zkušenosti nebo nemáte vhodné podmínky, máte možnost si v ZOO Parku pronajmout včelstvo a současně získat základní znalosti a zkušenosti se včelařením bez starosti o zajištění všech potřebných prostor a pomůcek potřebných ke včelaření. Program zahrnuje cyklus přednášek, praktických ukázek prací a činností ve včelnici v průběhu roku pod vedením zkušených včelařů.
 • Moravské zemské muzeum ve spolupráci s brněnskou pobočkou České vědecké společnosti pro mykologii Vás zve na cyklus přednášek:
            - Za houbami od nížin po alpinské pásmo (3. 3. 2015)
            - Zajímavé houby CHKO Beskydy (17. 3. 2015)
            - Pavučince známé i neznámé (31. 3. 2015)
          - Květena Českého krasu, 4. 3. od 18:00, přednášející Mgr. Tomáš Tichý (CHKO Český kras),
          - LÉTÁNÍ jako způsob pohybu živočichů nad Zemí (z pohledu aerodynamika), 5. 3. od 18:30,  Ing. Rudolf Dvořák, DrSc.              
          - 12. 3. od 16:00 Geologická procházka Divokou Šárkou, průvodce Stanislav Tůma (ZO ČSOP Geo) -  sraz na konečné tramvaje Divoká Šárka v 16:00,
          - Dva roky života v Rusku, 19. 3. od 18:30, přednášející Mgr. Libor Drahoňovský (student etnologie na FF UK v Praze),
          - Jaké jsou nejčastější příčiny zranění volně žijících živočichů a životní osudy svěřenců záchranné stanice, 24. 3. 2015 od 18:30,                přednášející: Luboš Vaněk a Ing. Marta Bryndová, Ph.D. (Záchranná stanice Pátek u Poděbrad)

          
         ÚNOR 2015
            - Voskovky – klenoty našich luk (3. 2. 2015)
            - Naše muchomůrky (17. 2. 2015)
        
 • Dům ochránců přírody v Praze Vás srdečně zve na přednášky: 
           - "Severovýchodní Čína - Posvátné taoistické hory, skalní chrámy a pouště Vnitřního Mongolska" 12. 2. 2015 od 18:30,
           - "Včela, základ života" 19. 2. 2015 od 18:30,
           - "Toulky Uralem" 25. 2. 2015 od 18:30.


          LEDEN 2015

 • Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve na přednášku „Neoneofyty“ – nové rostliny před branami Čech". 24.1.2015 přednáší rakouský florista Michael Hohla, přednáška bude simultánně překládána.
 • Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy otevírá 23.1.2015 výstavu nazvanou Predátoři. Zaměřena je na ryby, obojživelníky, plazy, ptáky a savce, kteří loví jiné obratlovce a žijí ve Středních Čechách. Výstava potrvá do 30. 6. 2015.
 • Do 25.1.2015 trvá výstava Muzea východních Čech v Hradci Králové Kunětická Hora – sopečný ostrov v Polabí. Vystaveny  jsou originální  exponáty z geologických, botanickýc a zoologických sbírek muzea doplněné fotografiemi biotopů.
 • Východočeské muzeum v Pardubicích Vás zve na výstavu Společenský život hmyzu. Výstava potrvá do 18. ledna 2015.
 • Srdečně vás zveme do Domu ochránců přírody v Praze na lednové přednášky:

         „Austrálie" 7. 1. 2015 od 17:30, přednášející: JUDr. Michal Kalina
         „Saské Švýcarsko“ 13. 1. 2015 od 18:30, přednášející: Ing. Jan Moravec
         „Toulky Píseckem“ 22. 1. 2015 od 18:30, přednášející: Mgr. Libor Drahoňovský
         „Moje veganská rodina" 24. 1. 2015 od 14:00, přednášející: Sonia Homolka
         „Sahara není jen písek" (2. část), 27. 1. 2015 od 18:30, přednášející: Ing. Jiří Haleš


          PROSINEC 2014

          "Costa Rica"  3. 12. 2014 v 17:30, 
          "Jak pomáhat zvířatům v zimě" 4. 12. 2014 v 18:30.
          "Krasové jevy" 16. 12. 2014 v 18:30.
          "PŘÍRODA A PAMÁTKY MALÝCH ANTIL" 1. Trinidad, Tobago, Barbados 9. 12. 2014 v 18:30.           LISTOPAD 2014

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy Vás zve v pondělí 3. 11. na Den Strážců pralesa II. Setkání všech mladých Strážců pralesa na velkém soutěžním dnu.
 • Dům ochránců přírody v Praze, Michelská 5, Praha 4, Vás srdečně zve na přednášku “Zpřístupněné jeskyně a propasti Francie” 5. 11. 17:30 - 19:30.
 • Dům ochránců přírody v Praze, Michelská 5, Praha 4, Vás srdečně zve na přednášku "Plankton - vodní svět aneb v čem se to v létě koupeme?" ve čtvrtek 6. 11. 18:30 – 20:30.
 • ZOO - Park Vyškov Vás zve v sobotu 8. 11. na „Hororky“ aneb když se v ZOO sešeří... noční pohádkovo-strašidelná procházka ZOO-Parkem.
 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy Vás zve v sobotu 8. 11. na  Den chovatelů želv. Den plný povídání o želvách doplní chovatelská poradna.
 • Dům ochránců přírody v Praze, Michelská 5, Praha 4, Vás srdečně zve na přednášku “Sahara není jen písek” ve čtvrtek 11. 11. 18:30 – 20:30.
 • Muzeum Českého lesa v Tachově Vás zve na  výstavu Ptáci přicházejí a odcházejí. U příležitosti 60. výročí existence muzea výstava bilancuje, kolik druhů ptactva za ten dlouhý čas muzejní specialisté sledovali. Zastoupeny jsou všechny druhy ptáků, které snížily své stavy či dokonce vymizely, a rovněž druhy, které svou početnost naopak zvýšily nebo se objevily nově. Výstava potrvá až do 31.12.
 • Dům ochránců přírody v Praze, Michelská 5, Praha 4, Vás srdečně zve na přednášku “Portugalskem od severu k jihu” ve čtvrtek 18. 11. 18:30 – 20:30.
 • Dům ochránců přírody v Praze, Michelská 5, Praha 4, Vás srdečně zve na přednášku “Letem světem hlodavců” ve čtvrtek 27. 11. 18:30 – 20:30.

         ŘÍJEN 2014

 • Dům ochránců přírody v Praze, Michelská 5, Praha 4 Vás srdečně zve na přednášku "Bělozubka není myš! Pohled do života hmyzožravců"  - ve čtvrtek 2. října od 18:30.
 • Dům ochránců přírody v Praze, Michelská 5, Praha 4 Vás srdečně zve na přednášku "Praha na dně tří moří (Geologie Prahy)“ ve čtvrtek 9. října v 18:30.
 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy Vás zve v neděli 12. října na DEN ROHŮ A PAROHŮ. Rohy či parohy jsou nápadnou ozdobou mnoha zvířat v Zoo Praha. Máte jedinečnou možnost se s nimi blíže seznámit!
 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy Vás zve  24. – 26. října na DIWALI – SVÁTEK SVĚTEL.Zažijte zoo jinak! Oslavte s námi lampionovým průvodem hinduistický svátek Diwali, svátek vítězství světla nad tmou.
 • Středočeské muzeum Roztoky u Prahy – do 26. října, Velká výstavní síň,  Zámek č.1, 253 63  Roztoky u Prahy Vás zve na výstavu "TAJEMSTVÍ ROSTLIN" - přináší nečekaný a fascinující náhled do světa rostlin ve fotografiích VIKTORA SÝKORY. Fotografie na výstavě vznikly dvěma technicky diametrálně odlišnými přístupy: Světelnou mikroskopií a skenovací elektronovou mikroskopií. Z fotografií autora je patrno, že je nevytvořil amatér, který se "jen nadchl" krásou. Autor v nás dokáže vzbudit zájem o neznámou krásu a vyvolat v nás úctu k zázrakům přírody...
 • Dům ochránců přírody v Praze, Michelská 5, Praha 4 Vás srdečně zve na  Přírodovědnou procházku po Milíčovském lese – ve čtvrtek 16. října od 16:00 do 19:30.

            ZÁŘÍ 2014

 • Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "ZAVOLAT ZÁCHRANKU NESTAČÍ!" O záchraně volně žijících živočichů ale i o tom, jak (ne)pomáhat.
Do záchranných stanic jsou ročně přijímány tisíce zvířat. Ne vždy ale pomoc potřebují. Kdy zvířatům z volné přírody můžeme pomoci a kdy jim naopak svým zásahem škodíme, o tom nám přijde povídat: Ing. Zdeňka Nezmeškalová
25. 9. 2014 od 18:30
 • Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "NEMOCI VOLNĚ ŽIJÍCÍCH ZVÍŘAT ANEB ZOONÓZY U NÁS, V NÁS A KOLEM NÁS"
Přednáška vás seznámí s původci, klinickými příznaky, mechanismy přenosu, šířením i možnou prevencí.
Přednášející: Bc. Karel Paukner (UK PřF, obor biologie), nyní student veterinárního lékařství na VFU Brno
18. 9. 2014 od 18:30
 • Muzeum Podblanicka - zámek Vlašim, Zámek 1, 259 01  Vlašim www
Připravili jsme pro vás komponovaný pořad, ve kterém je poutavé vyprávění a čtení populárního botanika RNDr. Václava Větvičky prokládáno písněmi J. Rychterové. Václav Větvička čte ze svých knih, které jsou vzpomínkami na jeho rozhlasová Dobrá jitra na ČRo2 Praha. Jeho vyprávění o cestování, zajímavostech i lidech je vtipné, odlehčené a hluboce lidské. Svoje čtení přizpůsobuje  kraji, kde vystupuje  a vybere fejetony týkající se nějaké zajímavosti v okolí.
14. 9. 2014 od 16:00
 • Středočeské muzeum Roztoky u Prahy, Zámek č.1, 253 63  Roztoky u Prahy www
Přijďte nahlédnout do tajů a krás barvířských rostlin. Staňte se sami na pár hodin barvíři!
Poslední BARVÍŘSKÁ DÍLNA v tomto roce (v rámci výstavy BARVÍŘSKÉ ROSTLINY) začne v 10 hodin. Barvení přírodními barvivy proběhne pod vedením Věry Bidlové z Botanické zahrady hl. města Prahy, cena workshopu je 120,- Kč. Součástí programu je též komentovaná prohlídka výstavy. Nezapomeňte si včas zarezervovat místo (buď e-mailem na: pokladna@muzeum-roztoky.cz, nebo telefonicky: 233 029 060); počet míst je omezen!
13. 9. 2014 - areál muzea
 • Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Seminář "JAK MÍT PRO STRACH UDĚLÁNO"
„Nespokojenost, úzkost, napětí, stres – všechny formy strachu – jsou způsobeny přílišným soustředěním na budoucnost na úkor přítomnosti. Výčitky svědomí, lítost, nenávist, zármutek jsou způsobeny přílišným soustředěním na minulost.” Eckhart Tolle CO JE TO STRACH? Strach je signál upozorňující na hrozící nebezpečí. Je to ale také emoce, kterou vytváří naše myšlení jako představu toho, co by se mohlo stát. Tím, že v těchto představách setrváváme, či je ještě rozvíjíme, posilujeme náš strach. Strach je emoce, která k nám patří. Můžeme se naučit s ní zacházet tak, aby nás neomezoval a neparalyzoval. Odpověď na otázku „Jak?“, se dozvíte na kurzu. Tam se společně naučíme, jak strachu porozumět a přijmout ho jako důležitou informaci. Pak pocítíme úlevu a otevřeme dveře podstatné změně v našem životě. O ČEM BUDE KURZ? · Ukážeme si, jaké podoby má strach. · Uslyšíme, kde všude se s ním můžeme potkat a za čím se skrývá. · Pochopíme, jak se projevuje a kde všude nás omezuje. · Naučíme se zvládat paralyzující strachy. · Uděláme první kroky k pevnější sebedůvěře. PRO KOHO SE KURZ HODÍ? Pro všechny, kteří znají · nervozitu, když mají jednat s cizími lidmi · stažený žaludek, když mají jít do cizího prostředí · těžkou trému před prezentací vyschlé hrdlo, když mají promluvit před lidmi · těkající myšlenky a neschopnost se soustředit · obavy, z možných komplikací při vyřizování úředních záležitostí · nepříjemné napětí při změně místa · nejistotu z toho, jak si poradí se vším, co život přináší
Přednášející: Helena Kurzweilová a Jarka Klimešová
Nutná rezervace na e-mailu: patrik.slama@csop.cz
9. 9. 2014 od 18:30
 • Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Srdečně vás zveme na cestopisnou besedu spojenou s promítáním "AUTOSTOPEM ROZMANITOU SÝRIÍ"
Neúnavný cestovatel Mgr. Libor Drahoňovský procestoval autostopem léto roku 2010 v Sýrii. Během putování navštívil působivé rozvaliny města Palmýry, starobylý Damašek i Aleppo, četné kláštery i hrady z dob křižáckých válek. Během cest potkával spoustu pohostinných lidí a pobýval v jejich domácnostech.
4. 9. 2014 od 18:30
 • Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "LETEM SVĚTEM NETOPÝRŮ"
Naši planetu obývají více než 50 miliónů let a představují téměř pětinu všech druhů savců. Jako jediní z nich však umí létat. Přijďte se seznámit s neuvěřitelně pestrým životem těchto tajemných nočních živočichů, kteří se vyskytují po celém světě s výjimkou nejstudenějších oblastí Arktidy a Antarktidy. Součástí přednášky je ukázka ochočených handicapovaných netopýrů.
Přednášející: Mgr. Markéta Sasinková
2. 9. 2014 od 18:30


             BŘEZEN 2014

11. 3. 2014 od 17:00 
Regionální muzeum a galerie v Jičíně - muzeum hry, Valdštejnovo náměstí 1, 506 11 Jičín 
www
Přednáška z jarního cyklu přednášek v jičínském muzeu na téma "NENÍ MAPA JAKO MAPA". Ing. Pavel Ježek bude povídat na téma nemovitosti na mapě dřív a dnes. Dozvíte se o práci zeměměřičů, o tvorbě a údržbě katastrálních map od prvních evidencí majetků, přes zobrazení na prvních evidenčních mapách na území našeho státu, o kvalitním mapování po vzniku Československé republiky s následným krokem zpět v době nedávno minulé, až po dnešní skrytě rafinované digitalizované mapy.


7. 3. 2014 od 16:30 - výstava potrvá do 6. 4. 2014
Regionální muzeum a galerie v Jičíně - výstavní chodba, Valdštejnovo náměstí 1, 506 11 Jičín 
www
Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy "ANNA MACKOVÁ - mistryně dřevorytu". Výstavu uvede Mgr. Jiří Kaše z katedry restaurátorství z Univerzity Pardubice. Na kytaru zahraje BcA. Vít Heřman ze ZUŠ Jičín. 


4. 3. 2014 od 18:00
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "MLÁĎATA DIVOKÝCH VEVEREK"
Rukama Katky a Petra Soukupových projde ve specializované záchranné stanici Pinky každoročně kolem stovky veverčích mláďat. Zatímco před rokem v Domě ochránců přírody přednášeli o mýtech a omylech, které se o veverkách tradují, letos se zaměří na to, co ze své praxe znají nejdůvěrněji. Přednáška doprovázená řadou raritních fotografií představí v první části život veverčích mláďat v přírodě, tedy od narození přes matčinu výchovu až po osamostatnění. Druhá část přednášky se bude věnovat tomu, co čeká lidmi nalezená veverčata v záchranné stanici Pinky - jak probíhá jejich dokrmování, léčba, příprava na návrat do přírody i samotné vypuštění.
 
 

4. 3. 2014 od 17:00 
Regionální muzeum a galerie v Jičíně - muzeum hry, Valdštejnovo náměstí 1, 506 11 Jičín
www
Jičínské muzeum ovládne "KRÁL DINOSAURŮ - TYRANNOSAURUS REX". Informace o tomto sedmitunovém monstru s půldruhametrovou hlavou plnou tesáků s pilovitým ostřím tříbí představivost dětí i dospělých již rovných 108 let. Za tuto dobu bylo z téměř 70 milionů let starých vrstev hornin na západě USA a Kanady vykopáno přes 30 koster, a to mláďat o hmotnosti většího psa až po plně dospělé jedince dlouhé jako tenisový kurt.
Mgr. V. Socha představí velké množství informací, které nám tyranosaura představují ve zcela jiném světle, než v jakém ho doposud známe.


 do 28. 9. 2014
Regionální muzeum v Českém Krumlově
, Horní 152, 381 01  Český Krumlov www
Výstava "ZDENĚK BURIAN - STOPAMI PRAVĚKU" představuje vybrané práce Z. Buriana se zvláštním zřetelem na ilustrace a umělecké paleontologické rekonstrukce z oblasti paleontologie, paleozoologie a paleoantropologie. Návštěvníci se budou moci těšit nejen na originální díla, ale i na vybrané paleontologické exponáty a doprovodný program nejen na terénní stanici experimentální archeologie.


do 28. 9. 2014
Regionální muzeum a galerie v Jičíně - muzeum hry, Valdštejnovo náměstí 1, 506 11 Jičín
www
Výstava "ŠLÁPNĚTE DO PEDÁLŮ".

Srdečně Vás zveme do zámecké galerie, kde se můžete seznámit s historií cyklistiky obecně, i ve vztahu k Jičínsku. Výstava Vám odhalí například, kde bylo sestrojeno první kolo, nebo kdy se konaly první cyklistické závody. Tato výstava neseznamuje pouze s rozvojem cyklistiky v českých zemích, ale také s historií klubů velocipedistů, výrobci a prodejci kol, cyklistickými akcemi a závody.


do 14. 9. 2014 - výstavní chodba
Regionální muzeum a galerie v Jičíně - muzeum hry, Valdštejnovo náměstí 1, 506 11 Jičín
www
Výstava "ROZMARNÁ LÉTA NA JIČÍNSKU ANEB HISTORIE PLOVÁREN".

Přestože podnázev výstavy hlásá, že se výstava týká historie plováren, není tomu zcela tak. Kromě plováren se totiž můžete dozvědět také informace o rybnících, hasičských nádržích a koupalištích, které byly rovněž často ke koupání využívány.

            ÚNOR 2014

27. 2. 2014 od 18:00
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "MOŘSKÉ ŽELVY ANEB SNY SE PLNÍ ..."
O želvách už povídala několikrát, jezdila do tropů jako dobrovolník v centrech na ochranu mořských želv, pak dělala odborného poradce. Mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení se zabývala na katedře Ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze a kvůli nim studovala i indonézštinu na univerzitě v Padangu na Sumatře. Svou snahu často nazývá velkým snem malé holky. A její sny se plní, někdy to není snadné a za úspěchem projektu Mořské želvy.cz stojí roky práce a také pomoc od mnoha lidí, ale sny se plní. Hana Svobodová od března 2014 povede v Indonésii vzorové centrum na ochranu těchto kriticky ohrožených plazů. Poslechněte si její plány, na co se chystá, čeho se obává. My všichni můžeme pomoci… 
Přednášející: Hana Svobodová (Přírodovědecká fakulta UK) 
 

25. 2. 2014 od 17:00
Regionální muzeum a galerie v Jičíně - muzeum hry, Konferenční salónek jičínského muzea www
Srdečně vás zveme na přednášku Tomáše Adama na téma "SLAVNÉ PSYCHIATRICKÉ PŘÍPADY". Zmíněn bude především příběh Ernsta Wagnera, masového vraha z Německa z roku 1913, a jeho bludy, kterých se nemohl zbavit.
 
 
25. 2. 2014 od 18:00
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "KOUZLO STEREOFOTOGRAFIE"
- princip stereofotografie, optimalizace základny - jak lze prezentovat stereofotografie různých formátů - možnost přenesení a pozorování stereofotografie na monitoru počítače - názorná ukázka stereofotografií, které vyfotografoval pan Haleš na svých cestách a ve svých teráriích 
Přednášející: Ing. Jiří Haleš (ZO ČSOP - Ochrana herpetofauny)
 
 
20. 2. 2014 od 18:00
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "CO MAJÍ SPOLEČNÉHO LIDÉ A HMYZ? JSME SI VZÁJEMNĚ V NĚČEM PODOBNÍ?"
Na hmyz často pohlížíme jako na něco, co nás svou přítomností obtěžuje. V lepším případě jako na důležitou část živé přírody. Ale zamýšlíme se někdy nad tím, co máme my, lidé, s hmyzem společného? Některé druhy hmyzu žijí v obdobně složitých společenských organizacích jako člověk. Při zkoumání jejich způsobu života můžeme nalézt nečekané podobnosti s naším životem. Ale samozřejmě také rozdíly. Těmto zajímavým porovnáním se bude věnovat unikátní přednáška. Objevíme nečekané souvislosti v tom, jak lidé i hmyz vedou svoje války, jak vypadá lidský i hmyzí způsob života v míru (symbiózy), jak se milují a vyznávají lásku, jak tančí, zpívají, mluví, jak se rodí a umírají. Přednášející: PhDr. Vladimír Franta, Ph.D.(lingvista a filolog)
 

18. 2. 2014 od 17:00
Regionální muzeum a galerie v Jičíně - muzeum hry, Konferenční salónek jičínského muzea www
Další z přednášek jarního cyklu jičínských přednášek v muzeu "HOUBAŘŮV ROK"Na houby nemusíte vyrazit pouze na podzim. Tyto plody lesa lze nalézt po celý rok. Jen je nutné vědět, kde je hledat a o které druhy se jedná. Otázky o houbaření v zimě a v dalších ročních obdobích zodpoví přednáška mykoložky Bc. Terezy Tejkalové.

13. 2. 2014 od 18:00
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "PRAHA NA DNĚ TŘÍ MOŘÍ – GEOLOGIE PRAHY"
Na přednášce se projdeme po dně moře proterozoického, staroprvohorního i křídového. Seznámíme se s jeho obyvateli i s místy, kde památku na tato tři moře lze v Praze nalézt, stejně tak jako ta místa, která nám přiblíží tropické lesy třetihor, či mrazivé tundry doby ledové. Dozvíme se též, kde se v Praze kutalo uhlí, i to, kam zajít, když v Praze chceme vidět totéž, co ve Velkém kaňonu řeky Colorado. Přednášející: Stanislav Tůma
 
11. 2. 2014 od 17:00
Regionální muzeum a galerie v Jičíně - muzeum hry, Konferenční salónek jičínského muzea wwwDalší z přednášek jarního cyklu jičínských přednášek v muzeu "ŽILI KELTOVÉ NA JIČÍNSKU ?"
Keltové obývali od 5. do 1. století před Kristem velkou část Evropy. Zda ovšem sídlili i v Čechách, potažmo v Čechách východních, dnes přesně nevíme. Jací tedy mohli být tehdejší obyvatelé východočeské oblasti? Jaké stopy po sobě zanechali? A co všechno z těchto stop mohou archeologové zjistit? Na to se bude snažit odpovědět ve své přednášce odborník na dobu laténskou v Čechách Mgr. Tomáš Mangel z Univerzity Hradec Králové.  

6. 2. 2014 od 18:00
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "HORNATÉ SRDCE BALKÁNU - MAKEDONIE"
Navzdory faktu, že leží v nitru tolik oblíbeného Balkánského poloostrova, zůstává Makedonie i nadále zřídka navštěvovanou zemí. Možná jsou na vině skutečnosti, že sousedí s donedávna neklidným Kosovem nebo, že o Makedonii je dosti náročné sehnat potřebné informace. Pokud překonáte tyto překážky, Makedonie se vám může štědře odměnit. Těžko uvěřit tomu, že na tak malém území naleznete husté smrkové lesy, velká tektonická jezera i skalnaté soutěsky. Navíc ve velmi příjemné společnosti Makedonců. 
Přednášející: Jakub Radoš (Zoo Praha)

5. 2. 2014 od 17:30
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "PO DRAČÍCH HORÁCH - KRÁLOVSTVÍ LESOTHO - JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA "
Poutavé vyprávění o květeně Jižní Afriky doplněné promítáním barevných diapozitivů. 
Přednášející: Ota Vlasák (Klub Skaličkářů Praha)

4. 2. 2014 od 18:00
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška "JAK POMÁHAT ZVÍŘATŮM V ZIMĚ"
Zima je nepříznivé období pro většinu volně žijících živočichů. Můžeme jim pomoci tím, že alespoň některým nabídneme něco na přilepšenou. Poradíme vám, čím přikrmovat ptáky navštěvující krmítka, labutě a další vodní ptáky a nezapomeneme ani na živočichy žijící v lese. Přednášející: Ing. Zuzana Pokorná, Ph.D. (Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy)

          LEDEN 2014

30. 1. 2014 od 18:00
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
Přednáška Z NEPÁLU PO HEDVÁBNÉ STEZCE DO PRAHY. Zajímá vás, jak se cestuje vegance a vegetariánovi v různých koutech Asie? Naše půlroční dobrodružství začalo dostavbou školy v Nepálu a následným trekem ve středo-západní části země. Původní plán cesty do střední Asie přes Indii jsme byli nuceni změnit a nakonec zvolili velmi drahý a velmi nesvobodný "průjezd" přes Tibet. Do Kazachstánu jsme pokračovali přes muslimskou část Číny a naše velké putování zakončili objevováním Kyrgyzstánu. Veganka, která nikdy nebyla pořádně v horách (a natož s bezmála dvacetikilovým batohem na zádech) a vegetarián, který Asii už procestoval křížem krážem... Přednášející: Markéta Pecková, David Rolc

30. 1. 2014 od 18 hod.
Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek 2, 530 02 Pardubice www
Přednáška BORNEO - KRÁSNÉ I DRSNÉ. Hýřivě bohatá tropická příroda a potomci lidojedů - to jsou hlavní lákadla malajské části třetího největšího ostrova světa. Přednáší S. Ryvolová.

23. 1. 2014 od 18 hod.
Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek 2, 530 02 Pardubice www
Přednáška UGANDA - PERLA ČERNÉ AFRIKY. Měsíc v ráji aneb Pygmejové, pohoří Ruwenzori, národní parky a domorodé vesnice. Přednáší R. Vejdělek.

21. 1. 2014 od 18:00
Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 www
P<

© ČSOP 2009